Zehirlenme

Zehirler vücuda deriden, solunarak ve yenilerek girer. Müzmin çöp karıştırıcılar olarak köpekler zehir yutmaya çok açıktırlar. Ama neyse ki yutulan çoğu kimyasal hemen geri kusulur. Yine de, veterinerler tehlikeli malzemelerin meraklı bir köpeğin ulaşamayacağı bir yere konulmasını önerirler.

ZEHİRLER TEMAS: İnsanlar için güvenli olsa bile, köpeğiniz için güvenli olduğundan emin olmadıkça hiçbir malzemeyi köpeğinizin kürkünde kullanmayın. Köpeğin kürküne boya, katran veya motor yağı bulaşırsa asla boya sökücü, tiner, konsantre biyolojik deterjan, mavi ispirto veya benzer bir malzeme kullanmayın. Bunlar sindirildiğinde yüksek oranda toksiktirler. En basit uygulama bulaşan tüyleri kesmektir. Bu mümkün değilse aşağıdaki yöntemleri uygulayın.
*Bulaşan malzeme yumuşaksa kauçuk eldiven giyerek bol miktarda bitkisel yağda ovuşturun ardından sabunlu suyla yıkayın ve bol su ile durulayın.                   *Bulaşma yoğunsa, zehri emmesi için bitkisel yağla birlikte nişasta tozu veya unla ovuşturun, daha sonra karışımı geniş dişli tarakla çıkartın.
*Kürke petrol ürünleri veya motor yağı bulaşmışsa bölgeyi en az beş dakika temiz suyla yıkayın, gözlere, koltuk altlarına ve kasıklara özel özen gösterin.

ZEHİRLERİN SOLUNMASI: Köpeğinizin zehirli bir maddeyi solumuşsa bu genellikle soluma zorluğuyla sonuçlanır ama aynı zamanda seğirme yada salya akıtma gibi nörolojik sorunlara da yol açabilir. Tehlikeli toksik gazlar içeren bir ortama girerek kendinizi riske atmayın. Köpeğinizi tedavi etmek için:
*Köpeğinizde şok belirtileri var mı bakın ve gerekiyorsa tedavi edin, soluk yolunu açık tutun. Solumaya yardımcı olun.
*Köpeğiniz titriyorsa onu bir battaniyeye sarın ve hemen veterinere gidin.
*Duman yada gözyaşı gazı gibi diğer tahriş edici gazların solunmasını hafife almayın. Ciddi ve potansiyel olarak ölümcül şişmeler saatler sonra soluk yolunu tıkayabilir.

AĞIZDAN ZEHİR ALINMASI: Köpekler her şeyi yer ve bu onları evinizde, bahçenizde halka açık alanlarda  kullanılan birçok kimyasal  tarafından zehirlenme riski altına sokar. Evdeki ve Bahçedeki Zehirler: Yaygın kullanılan birçok kimyasal ve ilaç köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. Bunlar arasında; alkalin temizleyiciler, çözücüler yada boya sökücüler, anfriz,aspirin sakinleştirici veya antidepresan, pire-sinek-böcek kovucu,ahşap koruyucular. Birçok bahçe bitkisi toksiktir. Hintyağı bitiki, difenbahya, yüksükotu, şeytanelması, sarısalkımın ağaç kabukları, ökseotu, zakkum ağacı.Köpeğiniz zehirli bir madde yemişse aşağıdaki yollarla tedavi edebilirsiniz:
*Sümüklüböcek yemi  yada yabani ot öldürücü gibi zehrin 2 saat içerisinde yutulduğunu biliyorsanız irice bir çamaşır sodası kristali veya köpek kusana kadar 15 dk bir çay kaşığı %3 lük hidrojen peroksit vererek köpeğinizi kusturmaya çalışın.
* 1 yada 2 çay kaşığı suda aktive edilmiş mangal kömürünü sulandırılmış olarak verin.Bu kalan zehri emecektir.
*Veterinerinizi aramayı unutmayın ve eğer kustuysa kliniğe götürmek için bir örnek saklayın.

Ayrıca size nat geo kanalında ki Köpeğim ne yedi ? programını tavsiye ederim.
http://animals.nationalgeographic.com/wild/shows-my-dog-ate-what

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: