Mantar

Köpeklerde görülen mantar tırnağın, kıl ve derinin mantar enfeksiyonudur. Köpeklerde mantar enfeksiyonları sonbahar aylarında ve 1 yaşından küçüklerde daha sıklıkla görülmektedir. Mantar tedavisindeki en önemli nokta ise doğru teşhis ve hijyendir.

Uzun tüylü köpeklerde mantar enfeksiyonu yoğun olarak görülmektedir. Genç köpeklerde bağışıklık sistemi güçlü olmadığından daha yoğun olarak görülmektedir. Uzun tüylerde mantarın çoğalması daha kolaydır. Hem köpeğinizin rahatlığı için hem de mantarın hızlı iyileşmesi için köpeğiniz tıraş olması gerekir. 

Neden Olur?

Köpeklerde mantar enfeksiyonu kontak yolla, bulaşık malzemelerle, başka hayvanlarda bulunan mantardan veya temiz olmayan yerde yaşamasından meydana gelir. Hastalığın oluşumunda  özellikle mantar etkeni bulaşmış tarak, makas ve fırçalarla bulaşabilmektedir bu da birden fazla köpeği olanlar için kontamine kaynağıdır.

Ayrıca, hormon tedavileri ve stres, zayıflık, beslenme bozuklukları ciddi şekilde faktördür ve kedi ya da köpeklerde mantar hastalığı tedaviden sonra 6-7 ay içinde nüks edebilir.

Jack’i yaz talimde çok güvendiğim bir hayvan çiftliğine bırakmıştım. 10 gün kadar orada kaldı. Tatilden döndükten sonra alıp eve geldiğimde akşam bacaklarının arasında yuvarlak pütürler gördüm , tüyleri de her zamankinden daha sertti. Veterinere götürdüğümde mantar olduğunu anladım. Jack 1,5 aydır  mantar birçok yöntem denendi fakat hala geçmedi. Bu da hormonlarında ki bozukluğa işaret ediyor. Bir süre tedaviye ara verildi. Yeniden başka bir yerde tedavisi başlanacak. 

Belirtiler

Hastalık etkeni dış ortama son derece dayanıklıdır. Klinik tablo kimilerinde çok şiddetli olurken kimi  köpekelede çok hafif olarak seyretmektedir. Bölgelerde pullanma ve yanığı görülebilmektedir. Mantar,  köpeklerde pek çok değişik klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lezyonlar; baş, boyun, kulak dipleri, patiler ve vücudun muhtelif yerlerine yerleşebilir.

Mantar enfeksiyonu çok genç veya yaşlı köpeklerde, pet shoplar da yoğun oranda görülmektedir. Dökülme, sınırları belirgin ve lokal odaklar şeklindedir ve odaklar çoğu zaman dairesel bir görüntü oluştururlar. Zamanla tüysüz alanlar genişler ve birbirleriyle birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek diğer bulgulardandır ve hastalık genellikle hızlı yayılma eğilimindedir.
-Kaşıntı ve kızarıklık mevcuttur. Kaşıntı deyişken olabilir.

-Kıllarda dökülme meydana gelebilir. Kıllarda kırılma, kepeklenme görülebilir.

-1 cm yarı çaplı büyüklükten, bir el ayası büyüklüğüne varan oranlarda lezyonlar yapabilir.

– Köpeklerde tırnaklarda kuruma dökülme, kulak içi enfeksiyonları, kabuklanmalar görülür. Kedi ve köpeklerde nadirde olsa vücutta hem mantar hem uyuz etkenleri aynı anda görülebilir. Bu tür durumlarda tedavide tek yönlü seçimler yanlış olabilir.
  DİKKAT! Köpek kulak kanalında oldukça sık görülür. Köpeklerde kulağın anatomik olarak düşük olması, hava almayı engellemekte bu da mantar etkeninin oluşması için uyun flora oluşturmaktadır. Köpeklerde yüzmeyi sevenlerde yüzme sonrası kulak temizliği yapılmayanlarda daha sık görülür. Bu köpeklerde tedavide kulak temizleyiciler, kurutucu tozlar ve özel kulak damlaları kullanmak gerekir. Kedi ve köpeklerin kulak mantarları inatçıdır tekrar nüks edebilir. Belirtileri ise kaşıntı, pis kokulu akıntı, ağrı duygusu, başın duruşunda özellikle o tarafta doğru eğimli olması, ateş olabilir.

Kesin tanı, klinik muayene ve deri biyopsisi ile konulabilir.

TEDAVİ

Köpek mantarı tedaviye inatçı bir mantar türüdür ancak imkansız değildir. Veteriner hekiminizin seçeceği uygun kremler veya tabletlerle tedavi sürdürülür. Gerekirse kılların kesimi ve dezenfeksiyon yapılır. İnatçılı gösteren vakalarda aşı kullanılabilir.

Kedi ve köpeklerde mantar hastalığı tedavi sırasında hasta olanlar diğerlerinden ayrılmalıdır aksi taktirde onlara da geçebilir. 
Kedi ve köpek mantar hastalığında kesinlikle kortizon kullanılmamalı bu mantarlı lezyonları artırmaktadır.

– Çevre dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

– Traş özellikle mantar etkeninin bulunduğu alanların etrafı traş yapılır.

– Hızlı yayılan mantar tiplerinde ilaçlı şampuanlarla yıkama yapılmalıdır ve bu konuda kesinlikle veteriner hekiminize danışınız miktar ve süre kiloya göre hesaplanmalıdır zehirlenme olabilir.

– Tedaviler 4-8 hafta boyunca devam edilmelidir mantarlı kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlar 15 günde bir dezenfekte edilir.

Ve unutulmamalıdır ki; trikofiti enfeksiyona yapısı müsait olan insanlara da bulaşabilir.Sağlıklı ciltlere bulaşması daha zordur.

Image and video hosting by TinyPic

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: