Beslenme

Bugün piyasa da birçok köpek mamaları mevcut. En iyisi seçmek tabii ki önemli yine de ,önemli olan köpeğinizi doğru beslediğinizden emin olabilmenizdir.Köpeğinizin cinsine , yaşına,hareketliliğine göre mama seçiminde veteriner hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin sabah akşam belli miktarlarda ve sizin kontrolünüzde düzenli yemek yemesi en doğrusudur.Tepeleme dolu mama kabından aklına estikçe ve kendi istediği miktarlarda yemesi iyi bir beslenme yöntemi değildir.

flexer3

  • Günde iki kez onar dakikalık süreler tanıyarak köpeğinizi beslemeniz, sizi sürünün lideri olarak görmesini sağlayacaktır. Doğada köpekler sürüdeki konumlarına göre yemek yer ve düzeni sürü lideri sağlar. Siz de sürü lideri pozisyonunu koruyun.
  • Köpeğin yemeğine karşı davranışından sağlıklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yemeğini yemeyen bir köpek büyük olasılıkla hastadır. Eğer önceden düzenli yemek yiyorsa. Düzensiz beslenme de bu görebilmeniz zorlaşır.
  • Düzensiz beslenme köpeğin bazı kötü alışkanlıklar edinmesine sebep olur. Normal öğünü yemeyip ona daha özel bir şey vermenizi bekler. Buna hiç aldırmayın, acıkınca yemeğini mutlaka yiyecektir.

Yavru köpeklerin büyümek için çeşitli besinlere ihtiyacı vardır. 

1-6 ay arası: Günde dört kez az miktarda beslenmeleri gerekir. Eğer benim gibi okulu ya da işi olan insanlar 6 aylığa gelen köpeklerini 2 öğünle de besleyebilir. Tabii yine de veterinere sormayı ihmal etmeyin.

6-11 ay arası: Öğün sayısı üçe indirilir. 

Daha sonra günde iki kez beslenmeleri en sağlıklı olanıdır. Fakat çoğu veteriner günde 1 kez beslenmeyi de uygun görüyorlar. Köpekler için yemek saati günün beklenen olayıdır.

ÖNEMLİ BİR NOT: Köpeğiniz kabındaki yemeği yemiyorsa, beş dakikalık süre tanıyın. Bu süre içinde yemeğini bitirmiyorsa, ikinci öğün önüne aynı yemeği koyun. Eğer yemek seçiyorsa,acıkıp ikinci öğünü yiyecektir. Ama bizim Jack gibi inatçılık yapıyorsa azıcık kuru mama yiyip bırakıyor. Sakın pes edip konserve tarzı bir mama koymayın.3 gün boyunca bunu aksatmadan yapın sonunda kuru mamyı konserve gibi iştahla yiyecektir.Ancak yemeğini yememekte ısrar ediyorsa, hasta demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: