KÖPEK ve KEDİ KISIRLAŞTIRILMASI

Köpeğimi-kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?
Kısırlaştırma operasyonunun ilk östrus(kızgınlık) görüldükten sonra yapılması önerilmektedir.Köpeklerde kızgınlıktan önce ameliyat en kolaydır ve olası ameliyatla ilgili komplikasyonları azaltır.Ancak obesite, idrar tutamama ve vulvanın atrofisinden korunma sağlamaz. 

Hangi durumlarda kısırlaştırma ameliyatı yapılmalıdır?Doğacak yavruların bakımının ve sahiplenmesinin bir problem olduğu durumlarda,kızgınlık döneminde ve öncesinde istenmeyen vajinal akıntı,sık işeme, hırçınlık, masturbasyon, başıboş hayvanlarla ilişkiler,insanların üzerine çıkma,rahatsız etme  gibi.

Kısırlaştırma hayvandaki hangi olası hastalıkları azaltabilir?

Genital enfeksiyonları örnegin,akut metritis,pyometra gibi..,çeşitli genital organ ve meme tümörlerini,erkeklerde prostat hipertrofisi gibi..

Kısırlaştırılmış kedi köpek kilo alır mı ?

Kilo alma kısırlaştırmayla direk ilgili değildir.Hayvanın yediğini kontrol ederek kilo alma önlenebilir. 

Kısırlaştırma yapmadan kızgınlık önlenebilir mi?

Hormon kullanılarak önlenebilir.Ancak,yan etkileri vardır ve geçici bir çözümdür.Yan etkileri olarak pyometra, kistik ovaryum gibi genital hastalıklar görülebilir.Hormonuygulamasına kızgınlık başlamadan önce başlanmalıdır. 

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yapılabilir mi?

Zorunluluk olmadıkça yapılmamalıdır.Yapıldığı durumlarda kanama fazla olacaktır ve hormonal düzen bozulacaktır.

Kedi veya köpekteki kesik, kesik kokulu idrarının nedeni?

Erkekler bölgesini işaretlemek için yaparlar.Çok keskin kokulu, attırma tarzında idrarı sağa sola bulaştırırlar.Başka erkek hayvanların bölgelerine gelmesini engellemek amacıyla yaparlar.Bu da hayvan sahiplerini çileden çıkarır.Koyu sarı ve kesif kokulu idrar her zaman çiftleşmeyle ilgili olmayabilir.İdrar yolları enfeksiyonlarını da akla getirir.Şüpheli bir durumda veterinerinizle görüşünüz.

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedi-köpeğimde davranış değişikliği olur mu?

Olumlu anlamda değişiklik olur. Dişi kedi köpekte kızgınlık öncesi kanama ortadan kalkar.Çiftleşme isteği olmadığından rahatsız edici sesler çıkarmaz.Erkek köpekleri kendine çekmez. Özellikle erkek hayvanlarda idrarla işaretleme ve seksüel hareketler yapmaz.Saldırganlığı genellikle ortadan kalkar, sakinleşir. Aşırı derecede miskinlik, hareketsizlik çoğunlukla görülmez. 

Kısırlaşan erkek köpek koruyuculuk,bekçilik özelliğini kaybeder mi?

Bekçilik,koruyuculuk niteliği değişmez.

Kısırlaştırma ameliyatı riskli midir?

Ameliyat olduğundan risk daima söz konusudur.Genel anestezi altında yapılması,dişilerde laparatomi yapılarak kısırlaşması risk faktörüdür.Veteriner hekimlerin rutin olarak gerçekleştirdikleri operasyonlardan olduğundan rahat olunabilir. Erkek hayvanların ameliyatı dişiye göre daha az risk taşır ve kolaydır.

Üremeyi önlemek için kısırlaştırmadan daha İNSALCIL yöntemler var mıdır?

Kısırlaşmamış bir köpek 6 senede 67.000 adet köpeğin doğumuna sebep olmaktadır.Doğacak yavruların başına gelecek korkunç durumlar düşünüldüğünde kısırlaştırma en insaflı uygulama olduğu ortadadır. 

Dişi kedi veya köpek annelik duygusunu tatmalı mıdır?

Genellikle hayvan sahipleri dişi hayvanının bir kez de olsa annelik duygusunu tatmasını isterler.Bu düşüncenin en önemli nedeni enpati kurmalarıdır.Kedi ve köpekte insanlarda olduğu gibi anne,baba,aile kavramı yoktur.Yavruları cinsel olgunluğa ulaştıklarında ilişkiye girmelerine birçok hayvan sahibi tanık olmuştur.Ayrıca,yavruları büyüdükten sonra onları tanımazlar.

Kaynak:http://www.kanlicaveteriner.com/KED%C4%B0-VE-K%C3%96PEK-KISIRLA%C5%9ETIRILMASI-%C4%B0LE-%C4%B0LG%C4%B0L%C4%B0-MERAK-ED%C4%B0LENLER.php

1 Yorum (+add yours?)

  1. Trackback: Köpek ve Kedi Kısırlaştırılması « JACK'in Yeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: