Ev Eğitimi

Köpekler içgüdüsel olarak yavrularını pisletmek istemezler.Ev eğitiminde köpeğinize yuvasının tüm evi kapsadığını göstererek bu içgüdüyü avantajınıza kullanabilirsiniz. Ev eğitimi oldukça kolaydır ama bu sizin dikkatinize bağlıdır.

köpeklerde tuvalet eğitimi

 Açık Havada Eğitim

Ev eğitimi en rahat köpeğinizin bir park ya da bahçeye hemen ulaşması mümkün olduğunda olur. Köpekler doğal olarak yemekten, oyundan, egzersizden, heyecan yaşadıktan veya uyandıktan sonra ihtiyaçlarını gidermek isterler. Çömelmeden önce genellikle koşmaya veya çember çizmeye başlar, burnunu sürerek yeri koklar. Bu görsel ipuçlarını anladığınızda hemen köpeğinizi dışarı çıkarın.

Hareketsiz durun ve sessiz olun, oyuna başlamayın. Köpeğiniz ihtiyacını gidermeye başladığında, tuvaletle ilgili rahatlatıcı bir söz veya sözler kullanın. Bu kelimeleri sürekli kullanın, zamanla köpeğiniz onların seslerini dışarı çıkma ihtiyacıyla bağlayacaklardır.

Köpeğiniz işini bitirdikten sonra onu övün. Hava uyugnsa biraz dışarıda kalın, çoğu köpek dışarıda kalma fırsatlarından hoşlanır. Pisliği temizlemek için yanınıza torba almayı unutmayın.

Eğer beş dakika içinde hiçbir şey olmazsa içeri dönün, ama gözünüz hareketlerinde olsun ki, hemen dışarı çıkmaya hazır olabilin.

Apartman Eğitimi

eğer kolayca dışarı çıkma fırsatınız yoksa da aynı kurallar geçerlidir. dairenizde köpeğinizin tuvaleti olmaya uygun bir yer seçin; burası temizlenmesi kolay ve rahatsız edilmeyeceği bir yer olsun. Kalın plastik bir örtü serin ve üzerini gazeteyle kaplayın yada tuvalet kabını koyun. Önceki gibi, köpeğinizin tuvaleti olduğunu düşündüğünüzde onu hazırladığınız yere yönlendirin. İhtiyacını giderdikten sonra yavruya(ya da yetişkin köpeğe) bol övgüde bulunun ve evin başka bir yerinde dolaşmasına izin verin. Günden güne gazete kaplı alanı küçültün; aynı zamanda köpeğinizi mümkün olduğunca sık dışarı çıkartın ki, açık hava tuvaletini de öğrensin.

Kazalar Olacaktır

köpeğinizi evde ihtiyacını giderirken gördüğünüzde, adını seslenerek veya onu belirlediğiniz tuvalet alanına çağırarak dikkatini çekin. Onu sizi gönüllü olarak izlemeye teşvik etmeye çalışıyorsunuz. Heyecan geçtiğinde önceden başladığını tamamlayacaktır. Köpeğiniz işini bitirdikten sonra pisliği temizleyene kadar onu başka bir odada tutun. Yaptığı şey için onu cezalandırmayın. Gecikmiş cezayı kavrayamaz. 

İtaat İşemeleri

Köpekler bir itaat belirtisi olarak da idrarlarını yapabilir. Bunu ev eğitiminin başarısızlığı olarak değerlendirmeyin. İtaat işemesi hiyerarşide alt kademedeki bir köpeğin daha üstteki birini yatıştırmak için kullandığı doğal bir yoldur. Yavrularınız sizi gördüğünde altlarına kaçırırlarsa, bunu görmezden gelin, gazete serilmiş alana  yürütün. Onu sizi izlemeye ve ihtiyacını gidermeye teşvik edin.

1 Yorum (+add yours?)

  1. Trackback: Köpeklerde Tuvalet Eğitimi « JACK'in Yeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: