Kafes Eğitimi

Kafes bize bir hapishane gibi görünebilir ama bir köpek için kendini güvende hissettiği kişisel bir alan, doğal bir indir. Bir yavruya kafeste yemeği, oynamayı ve uyumayı öğretmek gerekir, çünkü evde yalnız olduğunda veya arabayla seyahat ederken kafesin güven verici ortamında hoşlanacaktır. Kısacası, kafes eğitimi bazı davranış sorunlarına daha olmadan çözüm getirir.

Planlamanızı Yapın

Yeni yavrunuzu eve getirmeden önce kafes alın. Yetişkin boyutuna geldiğinde içinde gerinebileceği kadar geniş bir kafes seçin. Kafesin genişliği yavru bir tarafını pislettiğinde diğer yanında uyuyabileceği kadar geniş olmalıdır. Köpeğiniz çok küçükken, kafesin bir kısmını karton kullanarak bloke ederek kafesi küçültün. Kafesi rahat bir yer haline getirin ve içine oyuncaklar koyun, sonra köpeğinizi kafesiyle tanıştırın.

Eğitimle ilgili İpuçları

Yavru köpeğiniz kafeste yürümeye ve içinde oynamaya alışınca onu “kafes” deyip tatlılıkla kafesini kullanmaya yönlendirin. Birkaç tekrardan sonra, yavru köpeğiniz içinde mutlu mutlu oynarken kafesin kapısını birkaç dakikalığına kapatın. Yavrular kafeste iki saatten fazla asla bırakılmamalıdır ve her zaman kapatılmadan önce egzersiz yaptırılmalıdır.

Köpeğiniz kafesindeyken havlıyorsa, onu azarlamayın ve kızmayın, ne onunla konuşun,ne de onun tarafına bakın.En ufak bir dikkat belirtisi gösterirseniz, köpeğinize yaptığı gürültünün işe yaradığını söylemiş olursunuz. Bir süreliğine sessiz kaldığında onu çıkarın ve onunla oynayın. Bu kuralın tek istisnası çişinin geldiğini düşünmenizdir; öyleyse bir an havlamasının durmasını bekleyin ve ardından onu dışarı çıkarın. Kafesi asla cezalandırmak için kullanmayın, bu onlar için eğlence anlamına gelir.

Kafes Ev Haline Geliyor

Köpekler içgüdüsel olarak inlerinin içinde kendilerini güvende hissederler. Köpekler kafesleri, mutfak masalarının, kanepelerin ve yatakların altına girmeyi sevdikleri gibi severler. Köpekler kendi kişisel alanlarını dışkılama eğitiminde olmadıklarından, kafes eğitimi ev eğitiminin müthiş hızlanmasını sağlar. Fazladan bir yararı da, köpeğiniz bir kez kafes eğitimi aldıktan sonra araba seyahatleri çok daha kolay hale gelir.

1 Yorum (+add yours?)

  1. Trackback: Kafes Eğitimi « JACK'in Yeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: