İlk Saatler

Köpekler yeni evlerini keşfetmek ve incelemek için zamana gereksinim duyarlar. Buna sessizce izin verin ve telaşa kapılmayın. Ailenizi denetim altında tutun. Aile bireyi babanız olsa bile. Yavrunun etrafında zıplamalar, çığlıklar, itiştirme, çekiştirme olmamalı. Hepsinin ötesinde, yavru tutarlı bir muamele görmelidir.

DİĞER EV HAYVANLARIYLA TANIŞMA

Evin yerleşik köpeğiyle karşılaşma, yerleşik köpek bol bol egzersiz yaptıktan sonra, tarafsız bir yerde gerçekleşmelidir. Bırakın birbirlerini koklasınlar, aralarından biri mutsuz görünmedikçe araya girmeyin. Eve dönünce bahçede oynamak için sahip olduğu her kemik, oyuncağı kıskançlığı önlemek için kaldırın. Yaşlı köpekler yavruların  canlı ve neşeli hallerinden pek hoşlanmaz ve hırlayabilir ya da ısırabilir. Yerleşik hayvanınızın saldıracağını düşünüyorsanız hemen kaldırın. YERLEŞİK KEDİYLE KARŞILAŞMA: Çoğu kedi-yavru köpek karşılaşması iyi geçer. Genellikle, yavru çekilir ve kedi ev arkadaşına saygı gösterir. Köpek kediyi kovalamaya başlarsa, dikkatini dağıtmaya çalışın. Buna devam ederse yavruyu kafesine yerleştirin ve kovalama sorunu çözümlenene kadar kedi ve köpeği gözetimsiz bir arada bırakmayın.

KİM NEREDE UYUYOR?

Çoğu köpek sahibi yeni yavruyu ilk günden itibaren meskeninde uyutmanın daha iyi olduğuna inanır, burası genellikle mutfak ya da kilerdir.Yapmak istediğiniz buysa, yavrunun uluma ve ağlamalarına karşı tutarlı ve metanetli olmalısınız. Feryatlarına karşılık verirseniz, sadece ona gürültü yapmanın işe yaradığını öğretmiş olursunuz.Ben yavruların geçici uyuma yerinde olmasını tercih ederim. Yatak odasının bir köşesine mukavva kutu veya kafesin içinde yatırılması iyi olur.

İLK GECE

Yavrunuzun iyice yorulduğundan ve uykusunun geldiğinden emin olun. Onu sıcak, sütlü bir yemekle doyurun, ihtiyacını gidermesi için dışarı çıkarın ardından yavruyu geçici uyku kutusuna koyun. Sessiz ve sakin olun, onun uluma veya havlamalarına kulak asmayın. Yavrunuz gece uyanıp kutudan çıkmaya çalışırsa, bu genellikle çişinin olduğu anlama gelir. Yavruyu tuvalet alanına götürün ve çişini yaptıktan sonra sessizce övün ve ödül yiyeceği verin. Ardından telaşsızca kutusuna geri koyun.Sonraki birkaç dakika için kulaklarınıza tıkaç tıkayın çünkü oynamak isteyecektir. Kararlı olun, gürültünün işe yaramadığını öğrenecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: