Deri ve Kürk Sorunları

Deri sorunları veteriner ziyaretlerinin yaklaşık %40 nedenidir. Nedeni açıktır; Bir sorun olduğunda görmek kolaydır. Parazitler ve özellikle de pire tahriş edici deri sorunlarının baş nedenidir. Hiç göremeyebilirsiniz ama tek bir pire enflamasyon, kaşıntı, yalama, deride pullanma, kanama veya deride kabuklama, erozyonlar, ülserler, şişlikler ve tüy kaybına neden olabilir. veterineriniz bu deride ki değişikliler için başka birçok neden olduğunu teşhis edebilir.
 (EGZEMA)

 

 (MANTAR)

TEŞHİSTE BULUNMAK 

veterineriniz tam bir muayene ve çeşitli teşhis yöntemleri kullanarak belirli bir deri sorununu teşhis eder. Bunu yapmanın en basit yolu belirli bir tedavinin işe yarayıp yaramadığına bakmaktır.
Başka bir seçenek ise veterineriniz Micosporiumconis var mı diye ultraviyole ışığı altında deriyi incelemesi, bakteri veya maya için kültür , parazitler, döküntü veya hücre değişimlerini  anlamak için smear almasıdır. Deri ve kan testleri, diyet, çevre değişiklikleri de alerjik deri sorunlarının teşhisinde kullanılabilir.

DERİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

Köpeğin bir deri sorunu olduğunu ortaya koyan birçok temel belirti vardır. Bunlardan bazıları kaşıntı, tüy dökülmesi, pigment değişiklikleri, görünür şişlikler, enflamasyon, kepekli kuru döküntüler ve kabuklardır. Deri hastalıklarının çoğu türü bu klinik belirtilerinin çeşitlerine sahip olabilir.

KAŞINTI DERİ

Köpeğin kaşınması için her zaman bir neden vardır. Ama bazen bu nedenin tam olarak ne olduğunu bulmak zor olur. Bunu sonucu altındaki neden yerine ‘kaşıntının’ tedavi edilmesidir. Kaşınmanın yanı sıra köpekler kaşıntıya yalama , dişleme veya çiğneme, ısırma, ovuşturma veya yuvarlanmayla da karşılık verir. Kaşıntı ayrıca hoşgörü eksikliği, sinirlilik ve saldırganlık gibi kişilik değişikliklerine de yol açabilir.
Alerji ve parazitler , özellikle de pireler kaşıntının en yaygın tetikleyicileridir. Birçok köpek pirenin yiyeceğini aldığında bıraktığı antikoagülan tükürüğünün minicik bir miktarıyla tahriş olur. Fazla kaşınma derinin enfekte olmasına neden olur. Deride ki yağ bezeleri fazla çalışıp kabuklu ve kokulu bir durum oluşturabilirler. Ev hayvanlarından birinde pire, akar veya kene varsa, tüm kedi köpeklere geçebilir. 

1 Yorum (+add yours?)

  1. Trackback: Deri ve Kürk Sorunları | JACK'in Yeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: