Köpek Seçimi

Sevimli minnak köpeğiniz kısa zamanda büyüyecek  ve yaşamı boyunca size gereksinim duyacaktır. Sadece fiziksel sağlığından değil duygusal açıdan da sorumlu olacaksınız. Yetişkin olduğunda çok miktarda egzersiz, aktivite ve oldukça fazla zihinsel uyarı ister.

KÖPEKLER MASRAFLIDIR

Bir köpek seçmeden önce bazı parasal planlamalar yapın. Özellikle de iri bir köpek veya profesyonel bakıma gerek duyanlar gibi ekstra özen isteyen bir tane almayı düşünüyorsanız. Yiyecek, köpek ekipmanı, aşı ve parazit koruması gibi yıllık koruyucu  sağlık harcamalarını dikkate alarak aylık masrafı konusunda bir tahmin yürütün.Tatile veya iş seyahatine çıktığınızda gerekecek bakım evi masraflarını da eklemeyi unutmayın. Ara sıra çıkacak tıbbi masrafları ya da köpek sigortasını da düşünün. 

KÖPEKLER ALAN İSTER

Genel anlamda büyük köpeklerin küçüklere göre daha büyük alanlara gereksinimi olur.Ama küçük köpeklerin şehirlere yani apartmanlara uygun olduğu klişesi her zaman doğru değildir. Bazı ufak köpeklerin büyük alanlar gerektiren yüksek enerjileri olduğu halde , St. Bernard gibi bazı dev cinsler evlerin ufak bahçelerinde mutlu olabilir.Bir cinsi seçerken koku üzerine de düşünün. Küçük bir evde yaşayan gerçekten büyük bir köpek, evin köpek bakım evi gibi kokmasına neden olacaktır. kendimden de örnek vermem gerekirse Jack ilk 5 ay kadar kapalı balkonda kaldı, her ne kadar pencereleri olsa da. Kokusu evin her yerindeydi. Sanki evin içinde yaşıyormuş gibiydi. 

ERKEK Mİ,DİŞİ Mİ?

Erkek ya da dişi seçmek konusunda geçerli kurallar yoktur. Bu kişisel bir tercihtir. Aralarında davranış farklılıkları olur. Dişilerin eğitimi genellikle daha kolay olur ama daha fazla sevgi isteyebilirler. Erkek köpekler diğer köpeklere karşı daha saldırgan olma eğilimindedirler ve daha baskın,aktif olabilirler. Erkek ve dişi arasında bekçi köpeği havlaması, oyunculuk ve heyecana kapılma arasında fazla fark yoktur.

KÖPEĞİNİZİ NEREDEN ALMALISINIZ?

Safkan köpekler daima güvenilir yetiştiricilerden alınmalıdır. Bazı üreticiler bu hobiye kendilerini adsamış kişilerken, bazıları tüccardır ve her iki grup da yavrular için iyi kaynaklar olabilirler.İyi bir üreticinin bir belirtisi de doğaya meraklıdır. Gerçekten köpeklerin iyiliğini düşünüyorlarsa , siz onların hakkında ne kadar bilgi edinmek istiyorsanız onlar da aynı biçimde sizin hakkınızda bilgi almak isteyeceklerdir. Yavrularını petshoplardan almanızı tavsiye etmem Bazıları çok iyi olmasına rağmen, çoğu iyi değildir. 

BARINAKTA Kİ BİR KÖPEĞİ SAHİPLENMEK

Kurtarılan köpekler çok iyi aile köpekleri olurla ama onları iyice sahiplenmeden ince köpeği sığınakta defalarca ziyaret edin. Personele bir sürü sorular sorun, köpeği yürüyüşe çıkartın ve ailenizle tanıştırın.Özellikle köpek barınakta birkaç haftadan uzun süre kalıyorsa güvensizlik belirtileri(havlama,sinme…) dikkate alınmalıdır.

2 Yorum (+add yours?)

  1. Mert
    Oca 03, 2012 @ 23:42:30

    çok yararlı bölümler hazırlamışnız gerçekten. Köpek sahip olmadan önce bilinmesi gereken şeyler bunlar

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: